Panele winylowe (czasami vinylowe) w ostatnich latach szturmem wdarły się do naszych domów i mieszkań. Wyglądają jak klasyczne panele podłogowe, ale są wykonane w zupełnie innej technologii. Patrząc na gotową, ułożoną podłogę nie widzimy różnicy pomiędzy klasycznymi panelami, czy wręcz deskami, ale okazuje się, że panele winylowe posiadają m. in. 100% odporność na wodę. Umożliwia to bezproblemowe układanie ich w łazienkach czy bezpośrednio przy drzwiach wejściowych do domu.
Panele winylowe to produkt, który imituje drewno, zarówno w wyglądzie jak i odczuciu pod stopą. Posiadają wewnętrzny rdzeń winylowy, który jest wodoodporny, a do tego, dzięki gumowym właściwościom - dźwiękochłonny. Ze względu na niewielką grubośc paneli winylowych (najczęściej 2-7 mm) oraz dedykowanym podkładom efekt pudła rezonansowego praktycznie w nich nie występuje, dźwięk się nie przenosi, tylko zanika w części gumowanej, a użytkowanie jest bardzo ciche zarówno ze względu na znikome odbicie fal dźwiękowych, jak i na ograniczone przenikanie dźwięku do niższej kondygnacji.
Panele pływające (nieprzyklejane do posadzki) muszą mieć warstwę, która będzie pomiędzy warstwą winylu a posadzką. Taką warstwą jest podkład, który może być albo fabrycznie przyklejony do panela, albo ułożony niezależnie od niego. Podkład chroni panele od spodu przed nierównościami podłoża (panele winylowe są na nie wrażliwe) oraz wycisza ich pracę. Powyżej winylowego rdzenia (u góry położonego panela) znajduje się warstwa ochronna paneli - antyścieralna i plamoodporna - co powoduje, że przy odpowiednim użytkowaniu i braku uszkodzeń mechanicznych takimi panelami można cieszyć się przed długie lata.
W zależności od planowanego uzytkowania należy zwracać uwagę na przeznaczenie paneli w trakcie zakupu - inne panele stosuje się do pomieszczeń biurowych o dużym ruchu, a innego np. do sypialni. Oznaczenia ścieralności paneli są rozwiązane nieco inaczej niż przy panelach laminowanych. Formalnie panele winylowe nie są oznaczane parametrem AC do oznaczania ich trwałości (ale czasami producenci posługują się nimi dla ułatwienia wyboru Klientom). Dla paneli winylowych stosujemy alternatywną skalę – klasę użyteczności, która jest o wiele bardziej precyzyjna. Jest to parametr pozwalający określić czy konkretna podłoga winylowa będzie odpowiednia do zastosowania w obiektach mieszkalnych, komercyjnych czy nawet przemysłowych.